23 Aug 2024

V - 48 / Najbitnije da mozak radi

 

Vihor puše, bejturan miriše.

Zamirisa šeher Sarajevo.

 

I begovo na pendžeru zlato,

gdje se zlato svlači i oblači.

                                  

Samo zlato zbori i govori:
„Ljepšeg beza nema od meleza.

 

Nit imena ljepšeg od Mehmeda.

Od Mehmeda, od slatkoga meda!“

 

 

 

Još desetak minuta smo vraćali raspoloženje, koje nam je neophodno s obzirom na ono čemu u susret idemo.

Prekinuli smo tek u trenutku kad je Ćasara skrenuo s puta. Prva misao mi je bila da smo sasvim blizu, pošto smo se našli na stazi koja je izgledala kao da njome prije nas ljudska noga nije kročila.

-          Jesi li ti siguran da znaš put? – kako se odužilo, na više od novih deset minuta, pri čemu je staza i dalje jednako isključivala mogućnost dužih razgovora, samo da bih održao raspoloženje, priupitah Ćasaru.

-          Majku mu staru, zar sumnjaš!?

-          Ne pada mi na pamet. Nego, vidim da ovaj put nikako nije obilježen. Ne dao mi Bog da bih se morao sam vraćati.

-          To je, vidiš, dobro. Šta ćeš, tek, reći kad dođemo.

 

Novih desetak minuta. Potvrde svih Ćasarinih razmišljanja, ulazimo u predio pun sitnijih brežuljčića. A svi su, bar meni, ličili jedan na drugi. Doduše, i Ćasara je skoro poslije svakog savladanog zastajao. Teško da bih shvatio, i da sam razmišljao, po čemu se orijentisavao.

Bio je uspješan, shvatam po izlasku iz brežuljkastog područja. A više nije bilo dileme i da stižemo. Izbili smo na put koji nikako nije teško upamtiti. Radilo se o jednoj brini, najčešće širokoj oko jednog metra u svom gornjem, ravnom dijelu, dok se s obje strane vrlo strmo spuštala u klance.

Na mjestima gdje je bilo malo šire obavezno bih se zaustavljao, zbog stalnog straha od gledanja ustranu, uzrokovanog mojim strahom od visine, odnosno praznog prostora. Naprijed me vodila želja da što prije savladamo ovaj pojas, kakav nisam vjerovao da postoji u prirodi.

Srećom, za njegovo prelaženje je dovoljno pet minuta. Kad se stiže do još većeg čuda prirode. Gdje je suvišno pitanje da li smo stigli, očito se dalje nije imalo kamo!

Prizor kao izmišljen. Brina kojom smo došli, sad se razvila u plato veličine proplanka na Kikalu. Sasvim neravan, s više manjih vrtača i poluvrtača, sve u sitnom šiblju, sa svega par većih drveta u krajevima, uz ivice litica. Od svih, prva do nas se sama nametala kao naš vatreni položaj. Najdublja i najveća, iako i sama pod šibljem, pružala je dovoljno prostora za ono što je nama potrebno. Uz minimalan rad.

Glavna razlika u odnosu na Kikalo, sem prilaza, je četvrta strana. Ovdje smo sa svih strana omeđeni liticama, a i strmije su. Jedina veza s ostatkom svijeta je staza kojom smo došli.

Svi koji ovo prvi put gledasmo, trebasmo malo vremena da povjerujemo. Pri čemu smo obavezno pomislili i na mogućnost da se čitav dio odvoji i sruši. Prećutaćemo razmišljanje da li za takvo čudo može biti dovoljno i samo naše opaljenje, ili više od četničke haubičke granate.

-          Eto, to je to. Kako vam izgleda? – Ćasara je toliko sačekao, a onda upitao reda radi, pošto je odgovor i sam mogao dati.

-          Jedino me zanima, kako si ovo pronaš'o – to mi jedino nije bilo jasno.

-          Moj prijatelju, nema u okolini staze ni bogaze, kojima se moglo hodati, a da ih nisam obiš'o. Ovo sam poodavno naš'o, još tada sam razmišlj'o da je idealno za minobacača. Nije ni ono dolje bilo loše, ali sam ja uvijek navij'o za ovo. Bolje je za gađati, a teže za otkriti!

-          Koje! Ja ću ga u guzicu poljubiti ko ovdje izbaci granatu. Četnici su niži, mislim da njihovim minobacačima nismo u dometu. Jedino nas mogu haubicama tući, a u njih je padni ugao manji. Zakleo bih se da postoji samo jedan daljinar, i jedan uglomjer, kojim nas mogu pogoditi, i to još i da vrijeme bude idealno. Hiljaditi manje, ode u stijene, hiljaditi više, u stijenje tamo, plus desno, lijevo, promjena temperature... Ako smo toliki baksuzi da se sve to poklopi, serem se u našu sreću. Neka izginemo svi. Zato, neka oni odmah otovaraju. A mi ćemo za pola sata biti spremni da ponovo gađamo!

-          Moramo iskopati malo, za mine – Džemo je to kazao, samo kako bi naše djejstvo odgodio.

-          Ja ne bih. Mogu misliti kako je tvrdo, kao i dolje. Nema teorije da nas otkriju, greben zaklona nam je bolji, plamen se nikako neće vidjeti, čak ćemo strogo morati voditi računa i o punjenjima, kad budemo gađali. Moramo izmjeriti najmanji ugao koji smijemo zauzeti. Da ne budemo sami sebi najveća opasnost. Osim toga, nemamo mi hiljadu mina, ovo što ima gotovo je za dva dana.

-          I ja mislim da se nemate šta ukopavati – Ćasara je dodao svoje razmišljanje – možete, samo, raskresati što vam smeta.

-          To moramo – Džemo je i to već imao na umu – ima posla i u vrtači, ali ćemo i bar jednu homoru morati posjeći. Možda i dvije, to ćemo vidjeti tek kad tačno odredimo gdje ćemo postolje uglaviti.

 

A mene je zanimao još jedan detalj, vrlo bitan. Osmatračnica. Dok se ostali predaju otovaranju konja, ja se u pratnji Ćasare penjem prednjoj ivici.

-          Dobro je, fino se vidi nekoliko poznatih vrhova, lahko ćemo odrediti naše koordinate – najprije uzdahnuh zbog ovog, potom tuplje primjećujući jedinu mahanu novog položaja – A joj... odavde se samo može tući po Tjentištu. Od Prijeđela - ništa!

-          Uh, dobro si! Vidiš, na to sam posve zaboravio. Smetn'o. Jebaji ga sad, teško je i moglo sve biti ideale.

-          Taman tako. Nema veze, ne idemo nikud odavde. Samo ću javiti da jedino možemo pokrivati ovaj rejon. A neka drugi drži Sutko!

-          Odlično. I imaš svega deset-petnaest mina. Mislim, da ipak možeš biti zadovoljan.

-          Bolje nema, a ni vremena da tražimo. Nego, znaš li kako se ovo zove, ili najbliže što znaš. Zbog dnevnika.

-          Nemam pojma. Nikako. Nazovi kako hoćeš. Možeš i „Ćasarina stijena“, ako hoćeš!

-          Put ću prozvati „Ćasarin“, a ovaj plato „Punoglavčeva glavica“. Vidiš kako liči na glavu, i to baš punoglavca, a staza kojom si nas doveo baš dođe kao rep. Malo podugačak, ali tanak k'o u punoglavca.

 

Ćasara je visoko podigao ruku, što sam jasno razumio, mada vjerujem da sam dobro razabrao i izgovorene riječi kao „Kako hoćeš“. Sve zajedno je značilo da je razgovor o ovome završen. A ostali su, svakako, završavali s otovarom.

Ćasara je još u polasku podsjetio da mu se žuri. Razloga za njegovo zadržavanje nije bilo.

-          Šta ste skontali? – još je tražio potvrdu da smo se u svemu sporazumjeli.

-          Ništa – ovaj je put Džemo odgovorio – mi ostajemo ovdje, da postavimo minobacač, počistimo, prokrešemo što treba, i što mognemo. Samo neka jedan ostane s nama, koji zna put. Zapravo, s konjem. Svaki se konj zna vratiti. Sutra ćemo rano dotjerati onaj šator, i od sutra ovdje i noćijevati.

-          Super. Za hranu, vodu i sve što vam treba, ništa ne sikirajte, svaki dan će vam neko dogoniti. Vidjeću i ljude da podijelim, bar desetak još da bude s vama. Samo da ne zaboravim, za večeras se javite Ibrici – tako je tepao Mišu kad god se radilo o nečemu bitnom –  ja neću biti u logoru. Mada ću mu i ja sada objasniti. Onda, nek je sa srećom, i vidimo se!

 

Rat je, i najbitnije je da mozak radi. Znam da sam trebao otpozdraviti Ćasari, ali jezik i usne su odlučili mirovati. Kada je tako, onda barem rukom mahnuti. Ni ona se nije htjela podići.

Očima se gazija ispraća, a Ćasara to jeste.

Pogledom ga mirno ispraćam, a u momentu se prisjetih i jednog partizanskog filma. Znao sam da se neće okrenuti, nije dobro na riječi koje je posljednje izgovorio, ali dođoh do rečenice kojom ću u dnevniku zaključiti ovaj naš zajednički dolazak na novi položaj - Ćasara brani Vučevo!

-          Gledaj ga, lafčino – odustah to reći i Džemu, ipak promrljah nešto što bi mogao i razumjeti.

 

Ipak nije, zbunjeno me je pogledao a onda se zaputio vrtači. Ja njega jesam, ipak nam je obojici to sada preče.



plato Vučeva


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...