31 Jul 2016

d7 Hapšenje Jove Divjaka

Operacija KOVERAT predstavlja najozbiljniji pokušaj deblokade Sarajeva krajem 1992. godine. Da je operacija uspjela, historija odbrambeno-oslobodilačkog rata bi se sigurno drugačije odvijala. Operacija KOVERAT je odisala velikim brojem propusta, nestručnosti, površnosti, opstrukcija, ali sigurno nije nedostajalo srca, hrabarosti i krvi...




„Nažalost, mnogima nisam podoban“, pisao je 29. novembra Jovo Divjak Seferu Haliloviću. Još 19. novembra Vehbija Karić je informisao Sefera „da 102 (Divjakov tajni naziv, op. Š.H.) doživljava neprestanu neprijatnost u ovoj regiji i da HVO uslovljava da ne želi stupiti u zajedničku komandu u kojoj se nalazi 102, iako isti savjesno obavlja svoje dužnosti.“ Karić je predložio Seferu da Divjaka rasporedi u Zenicu ili Sarajevo, „gdje bi imao mnogo manje neprijatnosti“.


Sefer je 21. novembra naredio Divjaku da „što prije dođe u Sarajevo na dodatne konsultacije“. Ali, Divjak se još izvjesno vrijeme zadržao u Konjicu, a krajem mjeseca otišao među borce Glavatičeva i Bjelimića, gdje se zadržao nekoliko dana. Jer, sa tog pravca trebalo je glavnim snagama udariti na Boračko jezero u operaciji „Borci“. Inače, Divjak je u Konjicu, kako piše u svom izvještaju, radio na pripremi ove operacije. U selu Grušča kod Glavatičeva posjetio je porodicu Žarka Cuce, jednog od nekoliko preostali Srba koji na početku rata nisu napustili ovaj kraj.
Divjak se vratio u Konjic dan nako Delalićevog bjekstva u Beč. Radio je nekoliko dana u njegovoj kući. Prvu neprijatnost je doživio 30. novembra u konjičkom motelu gdje je imao kancelariju. Radnu sobu mu je obio i stvari i dokumenta uzeo jedan od konjičkih komandanata Mitke Pirkić, inače komandant glavnog pravca iz Glavatičeva u operaciji „Borci“. Kad je Divjak tražio objašnjenje od Pirkića što je to uradio, Pirkić je, prema Divjakovom izvještaju, „izvadio pištolj i prijetio da će me ubiti, jer sam naredio da se povuku jedinice Armije sa položaja u Glavatičevu i Bjelimićima“. Divjak piše da se taj incident desio u prisustvu Mede Haznadara, ali niko iz Op ŠO nije reagovao.
Istog dana i Vehbija Karić je informisao Sefera Halilovića o ovom incidentu. „Večeras me je Medo H. referirao“, pisao je Karić, „da danas u komandi Konjic zamalo nije došlo do fizičkog napada na Jovu Divjaka, jer je nedavno, obilazeći položaje u Bjelimićima, rekao borcima: „Ako za dva dana ne bude napada, vi se vratite u Konjic“, što su borci i učinili. Jovi treba poslati ponovo depešu da se javi u Sarajevo inače će biti ubijen.“
To veče i Arif Pašalić je poslao depešu Seferu Haliloviću u kojoj se spominje Divjak. Pašalić je pisao:
„U Konjicu vlada neraspoloženje zato što puk. Divjak obilazi prve linije i govori borcima da će se čekati nekakvo političko rješenje, nakon čega odlazi na ručak u kuću krajnje sumnjivog Srbina Cuca Žarka u s. Grušči.“
Halilović je 1. decembra poslao preko IKM-a ŠVK u Konjicu depešu Jovi Divjaku. U zaglavlju depeše je pisalo „Urgent!“ sa čitavim redom uskličnika, i: „Uručiti odmah po prijemu lično Divjaku!“ U depeši je pisalo: „Odmah po dobijanju ovog naređenja najkraćim putem se vrati u Sarajevo.“
Halilović je uporedo obavijestio i Pašalića da je Jovanu Divjaku naređeno da se vrati u Sarajevo, te da „njegovi stavovi nisu stavovi Štaba Vrhovne komande Oružanih snaga RBiH.“
Divjaka je 2. decembra 1992. godine, po naređenju Arifa Pašalića, uhapsila Vojna policija brigade Neretvica i odvela u komandu u Parsoviće. Komandant brigade Haso Hakalović mu je objasnio da su ga „sklonili jer mu se prijeti ubistvom“. Pojavio se i Arif Pašalić i rekao isto.
Dva dana je Divjak proveo u iščekivanju, a onda zatražio da ga vrate u ARK u Konjicu. A ako to ne urade da će „izvijestiti sredstva informisanja i stupiti u štrajk glađu“. Divjak je u izvještaju od 14. januara 93. godine zabilježio: „Komandant me je upoznao da me neće vratiti u Konjic, jer sam zatvoren (!), da su TV i radio već objavili da sam zatvoren i ne preporučuje mi štrajk glađu.“
Halilović je tražio objašnjenje od Arifa Pašalića šta se to zbilo sa Divjakom. „Prema našim saznanjima, neka neformalna grupa uhapsila je u Konjicu zamjenika načelnika Štaba VK gospodina Jovana Divjaka“, pisao je Sefer. „Neophodno je da hitno ispitate ove navode i da me o tome izvijestite.“ Odgovorio je Pašalićev zamjenik Sulejman Budaković koji je izvijestio da „o navedenom hapšenju gosp. Jove Divjaka nemamo nikakvih saznanja osim objave na Radio-televiziji.“
I načelnik SJB Konjic Jasmin Guska obavijestio je MUP RBiH o hapšenju Jove Divjaka. On se pozvao na informacije koje je dobio od konjičke vojne bezbjednosti da je Divjak „sklonjen na sigurno“ kako bi se zaštitio od maltretiranja i agresivnosti pojedinaca koji su tražili i „fizičku likvidaciju“.
Istražni sudija obavio je sa Divjakom razgovor 4. decembra. Divjak je u izvještaju naveo pitanja koja mu je postavio istražni sudija, čije ime ne spominje. Pitao ga je po čijoj je odluci izašao u Konjic, ali i „da možda niste žrtvovani od štaba“. Zatim o odlasku Zejnila Delalića, o prodaji oružja i da li je za to primao novac, pa o zamjerkama da je nagovarao Muslimane da ratuju protiv Hrvata u Prozoru. Direktno ga je pitao je li održavao vezu sa četnicima, ali i da li zna za dvadesetak ubijenih u zatvoru Čelebići i je li o tome obavijestio Glavni štab. Dao mu je do znanja kako se govori da je on krivac što „ne ide deblokada Sarajeva“. Pitao ga je i zašto načelnik Glavnog štaba nije izašao na Igman, iako je to bilo dogovoreno, pa i kakav ugled ima Sefer u Armiji.
Istražni sudija mu je saopštio da nije pritvoren, nego da je tu zbog lične sigurnosti i da se može slobodno kretati. Divjak je trebalo 12. decembra, kad je ponovo saslušan, da otputuje u Sarajevo. Ali, kako mu niko nije mogao garantovati bezbjednost, zadržao se u Parsovićima do 28. decembra. Za to vrijeme, kako je naveo u izvještaju, mogao se slobodno kretati i niko ga nije maltretirao. „Najveći dio starješina se prema meni ponašao sa uvažavanjem i poštovanjem“, napisao je on.
Sefer Halilović je 23. decembra naredio Arifu Pašaliću da mu hitno dostavi podatke vezano za „slučaj Jovana Divjaka“ i da svim sredstvima nastoji da ga prebaci u Sarajevo.
Arif Pašalić je 25. decembra 92. godine informisao Sefera Halilovića o razlozima hapšenja. On je naveo da je Divjak uhapšen zbog „pretpostavke da je bio u sprezi sa licima koja su na teritoriji opštine Konjic izvršili više krivičnih djela, odnosno da je gospodin Divjak učestvovao u izdavanju naredbi koje su imale za cilj stvaranje netrpeljivosti i sukoba između muslimanskog i hrvatskog naroda na terenu“. Ali, nakon istrage, pisao je Pašalić, „utvrđeno je da ne postoji osnov sumnje da je gosp. Divjak izvršio bilo kakvo krivično djelo.“
Divjak se 29. decembra 1992. godine, pred ponoć, preko piste, sa sinom Vehbije Karića, vratio u Sarajevo.


autor Šefko Hodžić, ratni novinar i izvještač

izvor 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...