2 Aug 2016

d12 Bitka kod Bistrice – stradanje Jablaničana i „Crnih labudova“

Operacija KOVERAT predstavlja najozbiljniji pokušaj deblokade Sarajeva krajem 1992. godine. Da je operacija uspjela, historija odbrambeno-oslobodilačkog rata bi se sigurno drugačije odvijala. Operacija KOVERAT je odisala velikim brojem propusta, nestručnosti, površnosti, opstrukcija, ali sigurno nije nedostajalo srca, hrabarosti i krvi...





Komandant Fočanske brigade Fehim Bibić, koga su zvali Major, odlučio je 19. decembra 1992. godine da sam stane na čelo kolone koja će marševati preko Jahorine i Trebevića da bi s leđa napala srpske snage i u sadejstvu snaga iznutra, deblokirala glavni grad. Dan ranije, kada je počela operacija „Koverat“, njegova brigada je imala izvanredan uspjeh u bici za Ulobić, Orčeve vode i Tvrdimiće. Ali, komandanti bataljona i komandiri četa uveče su vratili jedinice na odmor.

„Poslije odmora, analize i drugih priprema sa novim snagama stavio sam se lično na čelo snaga za ubacivanje“, pisao je Bibić 23. decembra 92. godine Komisiji za utvrđivanje odgovornosti za neuspjeh u maršu na Trebević. „Najviše me opredijelilo da donesem takvu odluku – vraćanje komandanata prethodnog dana sa dostignutih linija.“
Komandant bataljona „Sutjeska“ Zaim Bešović, koji je učestvovao u toj bici prvog dana, zabilježio je da je tada „u deblokadu Sarajeva krenulo sve što je moglo ići“, jer je „učešće u deblokadi Sarajeva za borce bio poseban motiv.“ Ali, i Bešovićev bataljon se vratio u Trnovo. Za taj čin on je naveo razloge: nepoznavanje terena, nikakve instrukcije o sadejstvu sa snagama iz Sarajeva, situacija da borci cijede čarape, a one se lede. Međutim, Bibić je ponovo naredio bataljonu „Sutjeska“ da zaposjednu liniju Vranovina Ulobić i obezbijedi lijevi bok marševskoj koloni.
Ali, kako ni Goraždani nisu ostvarili plan i izbili na Vrhpraču i Ravnu planinu, Bibićeva kolona, u kojoj su bili uglavnom borci 4. korpusa, ostala je sama na jahorinskom maršu. I pored toga, njegovi borci imali su idealnu priliku da preko Trebevića probiju obruč i umarširaju u Sarajevo. Ali, sve je ispalo drugačije. Njihov marš, kolebanje i panika pred ciljem, te tragedija na povratku rekonstruisala je komisija koju je 23. decembra 92. godine formirao Vehbija Karić. U komisiji su, pored predsjednika Mustafe Beglerovića, bili Mirsad Ćatić Čuperak, Alija Ismet, Jusuf Hadžajlija i Sulejman Budaković.
Za šest dana rada članovi Komisije su dobili pismene izjave tridesetak učesnika tragičnog marša. Za to vrijeme po Karićevom naređenju zakratko su bili uhapšeni Muhamed Korora i Senad Konaković Badžo.
„Na marš smo pošli iz sela Slavljevića oko 23,15 časova“, pisao je u izjavi Senad Konaković Badžo, komandir grupe fočanskih boraca koji su išli kao izvidnica. „Moja grupa je za vodiča dobila Muju Hodžića, koji je besprijekorno obavio zadatak.“
Badžina grupa sretno je stigla do Orčevih voda i u šumi čekala glavninu kolone.
Glavnina snaga je takođe sretno napredovala kroz neprijateljsku teritoriju. Ali, kako je bilo hladno, neki borci nisu imali snage i vraćali su se nazad. Miralem Jugo se više puta vraćao na začelje i hrabrio borce.
I Muhamed Korora je 27. decembra detaljno opisao početak marša. Njega je Bibić odredio da ide sa Jablaničanima zbog problema koje su imali na Igmanu. „Tokom čitavog puta dolazilo je do zastoja od pojedinih pripadnika Armije“, pisao je Korora. „Niko se nije mogao natjerati da ide. Oni sa začelja sami su izostajali bez znanja bilo koga.“ Jablaničani sa Kororom na čelu prešli su preko Kasindolske rijeke, gdje su vidjeli muškarca, ženu i dijete. A vidjeli su i oni njih. Tek kasnije o tome su obavijestili Kororu. Znači da je kolona već na početku marša bila otkrivena.
Badžina grupa, koja je krenula sat i po ranije, u šumi je čekala glavnu kolonu. U neko doba začula se galama i Badžo je, misleći da su četnici, rasporedio borce za borbu. Ali, izviđači su se vratili i javili Badži da su to naši. „To me iznenadilo“, pisao je Badžo, „jer sam znao gdje se nalazimo. Sačekali smo malo dok se nije pojavio major Fehim Bibić sa kolonom. Tu je bio i Jugo Miralem. Skrenuo sam im pažnju da ne galame toliko, jer se nalaze duboko u četničkoj teritoriji. Obećali su da više neće galamiti. Tada sam primijetio da su neki od vojnika pripiti.“
Badžina grupa krenula je naprijed pokrivajući širi teren. Ali, glavna kolona je izgubila kontakt s njima i Bibić je tražio od Badže da ih sačekaju. Tad se dogodio incident. Kako su se hercegovački ratnici pojavili sa neočekivane strane, jedan je borac iz Badžine grupe, misleći da su četnici, pucao na njih. Ali, niko nije povrijeđen. Bajro Pizović iz jedinice „Bregava“ taj incident je opisao ovako: „Nastala je mala pometnja kud dalje, jer se prethodnica bila izgubila. U tom trenutku ponovo su zapucali po nama i to neposredno na grupu koju je vodio Zijo Boškailo, komandir Druge čete. Ustanovljeno je da su po Zijinoj grupi pucali vojnici iz prethodnice. Mi smo imali uredne oznake na naramenicama i nejasno mi je zašto su po nama pucali. Poslije niza peripetija, ipak smo nastavili put.“
Kolona duga kilometar vijugala je kroz šumu, po zaleđenom snijegu, duboko u neprijateljskoj pozadini. Jablaničani su bili na začelju i njihov zadatak je bio da glavnoj koloni obezbijede desni bok i zaposjednu raskrsnicu puteva Jahorina – Pale – Trebević. Dvadesetak „Crnih labudova“ bilo je pridodato četi iz Klisa. Ali, kako su se „Labudovi“ sporo kretali, pomiješali su se sa Jablaničanima, pa su s njima i nastavili i priključili im se u izvršavanju zadatka.
U devet ujutro 20. decembra Jablaničani i „Crni labudovi“ izbili su na rijeku Bistricu na Jahorini i bili su nadomak cilja. Korora ih napušta i pridružuje se glavnoj koloni. A Jablaničani i „Crni labudovi“ kreću prema raskrsnici puteva Jahorina – Pale – Trebević kako bi spriječili eventualno dovođenje srpskih snaga iz tih pravaca. Ali, srpske snage su već bile zaposjele raskrsnicu. I tada nastaje drama.
Dok su se Jablaničani i „Labudovi“ primicali raskrsnici, do koje je bilo svega desetak minuta hoda, na njih je ispaljen rafal.
„Sa komandirima vodova Kurt Seadom, Bilić Sabitom, Josipom iz „Crnih labudova“ i vodičem krenuo sam u izviđanje“, opisao je taj događaj Senad Džino, komandant jablaničke čete. „Naletjeli smo na četničku zasjedu i prilikom izvlačenja poginuo je komandir voda Sabit Bilić. Bilo nam je jasno da četnici drže tu komunikaciju, te sam organizovao napad na njihovo uporište. Ali, nismo uspjeli da ih savladamo, jer su bili ukopani. Imali su transporter, PAT i pragu. Tu su poginuli borci Alikadić Zlatan i Bahrudin Šćuk, ranjena su četiri borca i vodič, a iz „Labudova“ su trojica poginula, trojica ranjena. Ranjene smo izvukli i svi se povukli na polazni položaj, odakle smo primijetili da nas okružuju. Odlučio sam se da izvršimo proboj.“
Harun Hodžić iz „Crnih labudova“ detaljnije je opisao ovaj događaj: „Pred nas je izašao kamion sa PAT-om. Mi smo otvorili vatru i oborili jednog četnika... Na mojoj lijevoj strani se otvorila žestoka vatra i čuo sam da ima ranjenih i mrtvih. Čuo sam i četničke glasove vrlo blizu: „Juriš braćo četnici!“ Momak koji je stajao lijevo od mene i nosio moju municiju pogođen je snajperom u glavu i trenutačno je bio mrtav. Iza njega je jedan naš borac, ispaljivao „pijanog ustašu“ koji je eksplodirao na pušci, pa je i taj borac bio pogođen i pao mrtav.“
U toj bici ginu četiri borca iz „Crnih labudova“ : braća Bernand i Emir Ćatak, Senad Kojić i Jasmin Kohnić.
Hodžić piše kako su se povukli na polazne položaje, gdje je saznao da ima mrtvih i ranjenih koji su ostali. On i Emir Kečo uzalud su pokušavali da organizuju izvlačenje jednog ranjenog Jablaničanina, koji je imao motorolu i tražio je pomoć. Živ je pao u neprijateljske ruke. Prema zabilješkama Haruna Hodžića, Jablaničani su „govorili da ne žele da umru, a da im se ni za grob ne zna. Komentarisali su da su prevareni i ostavljeni u srcu četničke teritorije.“
Hodžić je predlagao Jablaničanima da krenu s njim prema Sarajevu i da se priključe Mostarcima i Fočacima, ali oni nisu htjeli.
Srpske snage su pokušavale da okruže Jablaničane i „Crne labudove“ i pozivali ih na predaju. Senad Džino je odlučio da se pod borbom probiju prema Slavljevićima. Dok su se izvlačili iz okruženja, poginuo je Kemo Mutap, a nestao Ramiz Teletović. „Uz velike napore uspjeli smo donijeti ranjene, bolesne i iznemogle borce u selo Slavljeviće gdje im je ukazana ljekarska pomoć“, pisao je Džino.
„Tu smo prenoćili čekajući da se pojavi Ramiz Teletović. Nije se pojavio.“


autor Šefko Hodžić, ratni novinar i izvještač

izvor

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...