4 Oct 2016

IX - 30 / Našao je sredinu

                                                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                                                  Trepni krilom pod nebom sokole,
ispod krila cv'jet bosiok baci.
 
Ne bi l' cvijet na mog dragog pao,                     sredina aprila 1993.
ne bi l' mi ga dragi sjutra dao.
 
Sutra cvijet, a prekosjutra prsten,
da se znade da se milujemo! 




Kako se vrijeme promijenilo, to je i život u logoru bio interesantniji. Između ostalog, i zahvaljujući Zuhdiji.

Polako, ali i promišljeno, sve više postaje blizak s nama. Ono što smo o njemu čuli, već pomalo odbacujemo. Tačnije, pripisujemo nekoj sasvim drukčijoj situaciji. Od ove, u kojoj smo sada svi zajedno. I Zuhdija je, ipak, rodio se i rastao ispod Zelengore i kraj Sutjeske.

Ne odustaje od onoga s čime je počeo, još se postrojavamo, čitamo zapovijesti, izvodimo obuku, uveli smo i stražu oko logora. Međutim, što je bitno, ni u čemu se ne pretjeruje. Zuhdija je našao idealnu sredinu između formalnosti i stvarnih potreba.

Nije moranje biti na postrojavanju, ali je vrijeme podešeno pred doručak. Često izađemo ranije, kako bi koju prozborili s onima s kojima se otprilike samo tu i srećemo.

Zapovijesti su, upravo takve, sasvim na mjestu. Na njima se čita ko će na položaj, koga je na stražu. Ali se stalno pišu i dopune, više niko ne vjeruje da će uskoro na smjenu tačno oni sa spiska, prehlađenih uvijek ima, ali i spremnih da takve odmijene.


Zapovijesti najavljuju i obuku, odnosno izvođače. Vodi se računa da su ti tu u logoru, lako je bilo primijetiti kako se raspored obuke i pravi „dan za dan“.

Ni ovdje prisustvo nije obavezno, ali neko uvijek bude. Svi znamo čime malo slabije baratamo, šta nam može ustrebati, pa se prema tome i ponašamo. A niko ne može ni reći da je naporna, tek po četiri časa dnevno, i uvijek samo po dvije teme.

Ja sam sebe isplanirao, redovan sam na predavanjima o minama. Za to je zadužen Dervo Rahman, i inače inžinjerac, a ima i pedagoškog šlifa. Vjerovao sam kako ću sad, ako ikad, o pješadijskim i protivtenkovskim minama podosta toga naučiti. Na trenutak mi se njihovo postavljanje i razoružavanje učini i ne baš komplikovanim, ali me i iznova počnu pritiskivati neki osjećaji nesigurnosti, tako da ću se vjerovatno i dalje držati prvog, davno naučenog da je mine najbolje zaobići, eventualno pozvati nekog ko se bolje razumije.

Od ostalih časova, najrađe sam išao na one iz Pravila službe. Nešto se promijenilo od onoga što smo još na Trebovoj čuli, mada se tih nekih naredbi nismo ni držali. Opet ću reći kako se mi držimo ratnih, a ne vojnih pravila.

Ipak, sa zanimanjem se trudih naučiti raspoznavati i vrednovati, sad naše činove. Nisam bio jedini koji je ranije čuo za kaplara a mislio da je to puno jače od bivšeg desetara. Najljepše na našim činovima su mi, naravno, bili sami ljiljani, iako su me malo zbunjivala obšivanja, odnosno različite ploče ispod njih.

O činovima, njihovim nazivima i izgledima, kao i o osnovnim naredbama, nemamo svi ista mišljenja. Nekima se sviđa jedno, drugima drugo, ovi imaju zamjerke na nešto od onog što se onim drugima sviđa, i obratno. Rekao bih kako u svemu tome nema ništa čudno.

Zapravo, meni je jedino paralo oči i uši, dušu najviše, kada bih čuo kako neko loše govori o našem pozdravljanju. Nekom je smiješno što smo uzeli za pozdrav motiv sa stećka, širom raširenu šaku, dignutu do visine ramena, ipak meni i većini prija ta originalnost, kao i jasna simbolika...

Iako sam se opredijelio za Trošnjane, nekada sam i ja određivan za izvođenje obuke, naravno artiljerijske. Sa Sutkom sam se smjenjivao na temama topografije, i uopšte orijentacije na zemljištu, dok su Ahmo i Lato zaduženi za nišanjenje i opsluživanje artiljerijskih oruđa. Moram priznati da je na svim časovima bilo prilično ljudi, ali i da su me neki slušali kao ja Derva.

Izvođenje obuke nas je, na neki način i podsjećalo da rat traje, odnosno da nećemo sve do njegovog kraja, samo čuvati Varize.

 


prijevoj Rogoj, jedan od ključeva odbrane Trnova
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...