28 Oct 2024

I - 18 / Ne bi imali gdje doći

Bujrum, uđi, pašinice mlada,
na minderu šećer-kahvu popi.
Pa poslušaj pjesme iz davnina,
i bekriju što žice prebira.
 
Butum ćeš mu u naručje pasti,
zaboraviti pašu i dvore,         
svu čaršiju i dunjaluk cijeli                 4/5. juli 1992.
ti ćeš dati za mlada bekriju!
 
Jači sevdah od vjernosti paši,
odvede je u kuću bekrija.
I ljubi je ašik mlado momče,
k'o vaktile kad bješe djevojče!

 

 

Krenusmo s upoznavanjem. Smajo je, doista, pustio bradu. Srećom, ne toliku da ga ispod nje Nail ne bi prepoznao. Samo je, pri slabijoj mjesečini, malo i ugla iz kojeg sam ga ja ugledao, više zbog tad prisutnog straha, meni izgledala puno veća.

Od ostalih nikog nisam lično poznavao. Tačnije, za jednog sam bio čuo. Elvedin Hajdarević, poznatiji pod nadimkom Pekar, rođeni je brat mog kolege s posla Senada, inače zvanog Leha.

Ostali su, također, lično znali tek po nekog.

Ipak, ništa nije omelo da se, odmah, svi skupa osjetimo kao najrođeniji.


Prvi počinjemo s pitanjima. Ali nam naši domaćini nisu mogli puno toga reći. Čuli su za stradanje našeg sela, znali su i da je nekoliko grupica već stiglo, ali o preciznijem broju nisu mogli govoriti. Jedino što su znali je da je na Trebovu prvi stigao Zahir Barlov, sa ženom i još nekim Barlovima, te neki Pekasi...

Inače, oni su ovdje na položaju, do Trebove odu rijetko, da se okupaju i vide s porodicama. I hrana im se ovdje doprema. S hranom stanje nije sjajno, ali se više žale na nedostatak pušaka i municije. Priznaju da je nešto od naoružanja još početkom predato četnicima. Ali dodaju da bi situacija bila i mnogo gora da se, u međuvremenu, nije pojavio Zaim Bešović, kojeg ovdje svi jednostavno zovu Major. A čiji je i dolazak bio u cilju dizanja ustanka.

Svjesno su, odmah na početku, željeli istaći njegovu ulogu. Kako smo razumjeli, da nije njega bilo ni mi ne bi imali sad gdje doći. Ovako, stižu istaći kako već liče na pravu vojsku, ovo što je ovdje sve je pod oružjem. Ima tu svega, najviše lovara i karabina, ali i poneki automat, papovka ili četeresosmica, kao i pokoji mitraljez. I, nisu oni jedina grupa.

Napravljeno je nekoliko vodova od ljudi s lijeve strane Sutjeske, a već su uvezani i s drugom četom na Vučevu, koja je obuhvatila one s desne strane Sutjeske. U kontaktu se je i s Borčanima i Jelečanima, cilj je napraviti jedan jak odred. Ljudstva ima, a kažu - biće i pušaka.

            Iako je u našim očima već iskrila želja da im se odmah pridružimo objasnili su nam da i to mora malo sačekati. Na Trebovoj su civili, žene, djeca, starci, kao i svi koji su još bez oružja. I mi ćemo prvo gore, da se odmorimo, pa onda kako Major odluči.

            Kako smo prvi koje su i lično vidjeli, željeli su čuti dio naših priča. Nije prošlo bez suza...

 

                                                 ***

            Negdje na kraju priča pomenusmo i tajanstvenog konjanika, koji nas je i odbio od Trebove. Nasmijali su se, „kladeći se“ da je to bio Hajrudin Hajdarević Krnjo, jedan od Majorovih kurira, a koji ima običaj da se, tako, za razliku od drugog kurira Avda Kovačevića Okruglog, ponekad pred večer i bez potrebe prošeta na konju... do Vrbnice, na primjer, koja je poput i Čagošte, dolaskom Majora i organizovanjem našeg naroda, „ preko noći“ iseljena.

            Od svih informacija ova nas je najviše zatekla. Osim odgovora na neka pitanja, kod Mema, Mufa i mene, izazvala je i kajajuće uzdahe, često ponavljane...

            Na kraju se dogovaraše šta s nama. Večeru su nam htjeli prepustiti.

Mi je nismo htjeli prihvatiti, ali ni mogli odbiti. Podijelili smo je.

Mogli su nam dati vodiča za Trebovu, ali im se činilo da nam je odmor preči. Nama se, naravno, išlo odmah gore, ali smo i sami bili svjesni neophodnosti odmora, i fizičkog i psihičkog.

            Izdržali smo još malo. Skoro da nas je san počeo hvatati sjedeći. Rado bi i tu odspavali, ali se neko od njih dosjeti nekakve barake.

            Prikupili su nam nešto svojih ćebadi, dali vodiča, ostatak se s nama pozdravio...

 

                                                ***

            Baraka nije bila daleko, tu negdje ispod, odmah kraj ceste. Unutra je bilo mračno. Bez izbiranja, pribismo se jedan uz drugog. Konačno imamo priliku da na miru, svak u svojoj glavi, odvrtimo film prethodna dva dana.

            Ja se zaustavih na informaciji da su Čagošta i Vrbnica prazne. Da na putu od Trošnja do Trebove nije ni bilo naseljenih srpskih sela. Da smo svi, koji smo preživjeli napad, mogli izaći. I žene i djeca, Šefik i Mehmed... Nije me izdavala nada da će žene i djeca biti pošteđeni, pa i stariji, ali...

Ježim se na podsjećanja o četnicima, koja sam slušao mnogo puta, a koja su se odnosila na prethodni, Drugi svjetski rat. Tada su djecu omjerali o pušku... Elvin ima trinaest godina, kritičnih. Mi smo ga smatrali djetetom, da li će ga i četnici tako smatrati...

            Umor, nenaspavanost, kao i sve kroz šta smo prošli, sve jače me steza zagrljajem sna.

            Ono što me još neko vrijeme drža potpuno budnim, i često me trza iz polusna, bi misao zbog koje ću i u snu uzdisati.

-          „Ako se Elvinu nešto dogodi, nikad sebi neću oprostiti!“ – i budan, i polubudan, neprestano ponavljah u sebi. 



stara, drvena baraka, poslužila je


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...